ניתוח עפעפיים הינו  אחד הניתוחים היעילים והשכיחים בכירורגיה הפלסטית. כאשר מטופל מגיע להתייעצות בעקבות התחלה של סימני נפילה ועייפות באזור העיניים ומבקש לטפל בתופעה ביעילות, אני לרוב ממליץ להתחיל עם ניתוח עפעפיים.

התקשורת האנושית מתבצעת בין היתר על ידי המבט, ואזור העיניים לוקח חלק מרכזי בתקשורת לא מילולית זו וברושם הראשוני שאנו משאירים. לכן ניתן לומר, כי ישנה חשיבות יתרה לטפל באזור זה.

ניתוח עפעפיים אורך כשעה, ונעשה בדרך כלל בטשטוש תוך ורידי המשולב עם הרדמה מקומית. ההתאוששות לאחר הניתוח אינה ארוכה ואינה דורשת אשפוז. כמו כן, ניתוח הרמת עפעפיים אינו כרוך בכאב וההחלמה ממנו מהירה. לרוב, ניתן לחזור לתפקוד מלא כחמישה עד שבעה ימים לאחריו, אך לעיתים יש צורך להרכיב משקפי שמש זמן מה.

אזור העפעפיים הינו האזור אשר מתרפא הכי טוב בגוף, ולא שכיח שהסימן הניתוחי מהווה בעיה. למעשה, לרוב לאחר כשישה עד שניים עשר חודשים כמעט ולא ניתן להבחין בו. כמו כן, התוצאה של הניתוח נשמרת לאורך זמן, ודי נדיר שעולה הצורך לחזור על הפעולה בטווח של שבע עד עשר שנים ממועד ניתוח העפעפיים.

מטרת ניתוח העפעפיים:

מטרת הניתוח הינה להסיר עודפי עור ושקיות שומן בעפעפיים אשר גורמות למראה עייף. לעיתים משלבים במהלך הניתוח פעולות נוספות כמו קילוף העור- במקרה של קימטוטים בעפעפיים. הזרקות חומרי מילוי – לטיפול בשקעים וקמטים באזור העפעפיים, או ניתוח הרמת גבות. כן ניתן לשלב במהלכו הסרת כתמי קסנטלזמה, ביצוע ניתוח לתיקון פטוזיס או ניתוח לשיפור הטונוס של העפעף התחתון.

בטרם הניתוח מתבצעת בדיקה חשובה בה מאתרים את כל המצבים הנלווים אליהם יש להתייחס בניתוח. כמו כן, יש להתחשב במהלך הטיפול במצבים נלווים באזור העין כמו ניתוחי עיניים אחרים, בעיות קרנית, עדשה ורשתית, מצבי יובש ואלרגיה בעיניים.

הליך ניתוח עפעפיים:

חלק חשוב בטיפול אשר נעשה בטרם הניתוח הינו הסימון בישיבה של עודפי העור והשריר שרפה וכן של שקיות השומן.

ניתוח העפעפיים עצמו מתבצע ברובו ברובד השיטחי של העין. הוצאת שקיות השומן מהעפעף התחתון למשל נעשית דרך הלחמית, כאשר העין עצמה מוגנת בזמן הניתוח ולא נשארים בה תפרים במקרה זה. החתכים הניתוחיים בעפעף העליון ממוקמים בקפל הטבעי כ 6 מ”מ מקו הריסים ובעפעף התחתון  כ 1 מ”מ מתחת לריסים. התפר הינו פנימי וניסתר והוצאתו הינה קלה ופשוטה.

בימים הראשונים לאחר ניתוח העפעפיים תיתכן דמעת יתר, לעיתים דמם קל, נפיחות וקושי בסגירה מלאה של העיניים- עקב הבצקת במקום עדין זה.

בצד זאת יש לציין כי דרגת שביעות הרצון מניתוח זה הינה גבוהה ביותר.