המטרה של ניתוח מתיחת פנים וצוואר הינה להחזיר רקמות פנימיות שנפלו למקומם, למתוח את עור הפנים והצוואר ולהוציא את עודפי העור הניכרים בפנים עם הגיל.

ניתוח מתיחת הפנים והצוואר אורך כשלוש שעות והוא נעשה בהרדמה משולבת, מקומית וכללית. במהלכו מבוצעת לרוב גם מתיחה של מעטפת שרירי הפנים שרפתה וכן מטופלים שרירי הצוואר שרפו.

בשלב הייעוץ טרום הניתוח, אני מכין תכנית טיפולית מפורטת לכל אזור ואזור בפנים ובצוואר אשר מבוססת על רצונות המנותח/ת ועל הבדיקה הרפואית.

התוכנית הניתוחית של מתיחת הפנים מתייחסת למרכיבים הבאים:

  1. כיווני המתיחה הרצויים בצוואר, בפנים ובמצח הצידי – אלו מסומנים בדייקנות על הפנים לפני הניתוח, ומתורגלים ביעוץ מול המראה.
  2. הצורך בביצוע ניתוח עפעפיים וכן הימצאות שקעים וקמטים באזור העיניים והעפעפיים- בניתוח עצמו ממלאים שקים מתחת ומעל העיניים, ומטופלים שרירים הגורמים לקמטים סביב העיניים.
  3. בדיקת אפשרות להרמה צידית של הגבות- פעולה זו מתבצעת בדייקנות, ועל פי הבדיקה הטרום ניתוחית מתקבלת החלטה לגבי החלק בגבה אותו רצוי להרים, וכן לגבי הכיוון הנדרש.
  4. התייחסות למצח – גובה המצח וקמטים עמוקים- היום בעידן הבוטוקס וחומרי המילוי כמעט ואיננו מנתחים את המצח באופן פתוח, אך לעיתים יש צורך לעשות זאת.
  5. קמטים סביב הפה, אורך השפה העליונה, גודל הסנטר, עובי השפתיים- מתיחת הפנים לא משנה את זוויות הפה ואינה משפיעה על האזור סביב הפה, ולכן עלינו לטפל בו בנפרד. לרוב באמצעות פעולה של קילוף או שיוף השפה אשר מסייעת בטשטוש הקמטים.
  6. איכות העור והימצאות כתמים, קמטים עמוקים או קימטוטים בפנים- בהם מטפלים טרם הניתוח ואחריו באמצעות משחות במינון רפואי המשפרות את איכות העור ומרקמו. בזמן הניתוח משולב לעיתים גם קילוף עדין כימי או בלייזר.
  7. נפח וצורת הפנים – עצמות הלחיים, קו הלסת, שקעים באזור האף והפה- אזורים אלו מטופלים על ידי הזרקת שומן אשר נלקח משיפולי הבטן המותניים או הירכיים.
  8. הימצאות בנדים צוואריים הדורשים טיפול- אלו מטופלים לרוב באמצעות חתך נפרד מתחת לסנטר, שדרכו נתפרים הבנדים זה לזה על מנת להעלימם וכדי ליצור תמיכה פנימית לרקמות הצוואר.
  9. התייחסות למבנים אחרים בפנים כמו האף והאוזניים.
  10. אזורים בהם עודפי שומן- כמו פימת הצוואר – נשאבים בעדינות בזמן הניתוח.

מהלך ניתוח מתיחת פנים וצוואר:

בכדי לבצע את הניתוח עלינו לבצע חתכים לפני האפרכסת ומאחוריה, ולעיתים נדרש להאריך את החתך גם מסביב לשיער הפאה ולאורך קו השיער האחורי. לעיתים יש צורך ליצור גם חתך קטן מתחת לסנטר, על מנת לשאוב שומן או לטפל בבנדים צוואריים. חתכים אלו נתפרים בתפרים פנימיים, נספגים ולרוב נרפאים היטב  .

כחלק מניתוח מתיחת הפנים והצוואר מתבצעות פעולות נוספות ובהן: קילוף ושיוף , הזרקות שומן, שאיבת שומן, הזרקת חומרי מילוי, שימוש בחוטים מרימים ועוד. את כל הפעולות הללו מבצעים בכדי להעניק לפנים מראה טבעי ורענן, ולא מראה  מנותח ולא טבעי.

אומנם לא ניתן להחזיר את מראה הפנים למצבו בגיל עשרים, מכיוון וההבנה כיום היא שבתהליך ההתבגרות של הפנים מתרחשים שינויים רבים במבנה הרקמות העמוקות מאד , השרירים ואף בעצמות הפנים. אך בשיטות המתקדמות הקיימות כיום ניתן להגיע בניתוח מתיחת פנים לתוצאה משביעת רצון. הניתוחים היום עדינים יותר מבעבר, ובעזרת טיפולי תחזוקה  אנו מצליחים לשמר את  תוצאת הניתוח לטווח ארוך.

יש לציין כי המצב שבו מגיעים לניתוח מתיחת פנים וצוואר משפיע מאוד גם הוא על תוצאות הניתוח. לדוגמא, עור דק אשר איבד מהאלסטיות שלו יתמוך פחות במתיחה לטווח ארוך. כך גם עור חרוש קמטים, פיגמנטציות ופגעי שמש שהינו פחות אלסטי. במצב כזה נדרש לבצע פעולות נוספות בטרם הניתוח ולאחריו על מנת לשפר את איכות העור. גם בפנים שאיבדו נפח רב יש צורך לבצע פעולות תחזוקה לאחר הניתוח על מנת לשמור על התוצאה.