בוטוקס הינו רעלן החוסם מעבר של אותות כימיים בין קצות העצבים לאברי מטרה- לרוב שרירים. בתחום הרפואה האסתטית משתמשים בחומר ייחודי זה על מנת לטפל בבטיחות וביעילות בקמטי הבעה בפנים.

את הקמטים בפנים ניתן לחלק לשני סוגים עיקריים: קמטים  פאסיביים- קמטים אשר נחרצו בעור ונראים גם שהפנים במנוחה. וקמטים דינמיים- הניכרים ומעמיקים ביתר שאת, בזמן ששרירי ההבעה (המימיקה)  שלנו נמצאים בפעולה.

מטרת הטיפול:

המטרה בהזרקת הבוטוקס בטיפול בקמטים דינמיים הינה למתן ולהחליש התכווצויות של שרירים מסוימים  בפנים, ובאמצעות כך למחוק או לעדן במידה רבה את קמטי ההבעה הדינמיים. יתרה מזו, על ידי השפעה על קבוצת שרירים מסוימת ניתן למשל אף לגרום להרמת מה של הגבות.

השימוש בבוטוקס יעיל מאוד בטיפול בקמטי הזעם בין הגבות, בקמטי המצח ובקימטוטים בצידי העיניים. כן ניתן לטפל עם בוטוקס בשפתיים ובאזורים נוספים בפנים, ולהעלים באמצעותו קמטי הבעה בולטים.

בזכות התכונות של הבוטוקס, נעשה בו שימוש גם בתחומים נוספים. ניתן למשל לטפל באמצעותו בתופעה של הזעת יתר בבתי השחי וכפות הידיים. 

הליך הטיפול בבוטוקס:

השימוש בבוטוקס הינו בעל מקדם בטיחות גבוה ביותר, ואין לו כל השפעות מלבד ההשפעות המקומיות.

הזרקה נכונה של הבוטוקס אינה אמורה לשתק ו"לפחלץ" את הבעות הפנים, אלא פשוט לעדן אותם, וכן לטפל ביעילות בקמטים הדינמיים. ההזרקה נעשית לאחר אילחוש מקומי עם קרם מאלחש וקירור של המקום, וכרוכה באי נוחות קלה וחולפת.

את ההשפעה של הזרקת הבוטוקס ניתן לראות כשלושה ימים לאחר ההזרקה, והיא נשמרת לתקופה של כשלושה עד שישה חודשים. כאשר בהזרקות חוזרות המרווחים הנדרשים בין טיפול לטיפול אף הופכים ארוכים יותר.